Search results: Found 7

Listing 1 - 7 of 7
Sort by
Pragmatika: studijní příručka

Author:
ISBN: 9788024628455 Year: Pages: 62 Language: Czech
Publisher: Karolinum Press Grant: Rozvoj a inovace bakalářského studia českého jazyka v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK v Praze (CZ.2.17/3.1.00/33275)
Subject: Linguistics
Added to DOAB on : 2020-02-10 13:36:31
License:

Loading...
Export citation

Choose an application

Abstract

Vymezení pojmu pragmatika, lingvistická pragmatika či pragmalingvistika je ve svých základech poněkud rozporné: existuje množství rozmanitých definic. Nicméně jevy, které bývají pod tyto termíny zahrnovány, patří k zásadním otázkám, tématům a problémům spojeným s komunikací a s užíváním jazyka a zájem o jejich zkoumání v lingvistice stále narůstá. Jako uživatelé jazyka máme s jevy zkoumanými v rámci pragmatiky každodenní zkušenost, jejich dobré zvládnutí nám usnadňuje komunikaci, naopak potíže v dané oblasti mohou snadno vést k nedorozumění či konfliktům. Ovládnutí pragmatiky bývá jednou z nejobtížnějších oblastí při učení se cizímu jazyku a též bývá náročné tuto problematiku někoho prakticky učit. Pochopení pragmatických témat tak může být přínosné nejen z hlediska teoretického, ale může mít i výrazně pozitivní praktické důsledky.The delimitation of the notion of pragmatics, linguistic pragmatics or pragmalinguistics is rather contradictory in its basis: there are many different definitions. However, the phenomena that are normally included in this term constitute fundamental questions, themes and issues related to communication and the use of language; interest in their examination in linguistics has been growing.Being language users, we have everyday experience with the phenomena examined by pragmatics, their mastery facilitates communication, while difficulties in this area may easily lead to misunderstandings or conflicts. Mastering pragmatics is one of the most difficult areas when learning a foreign language and it is also very difficult to teach this practically. Understanding pragmatic topics can be beneficial not only theoretically, but it can have very positive practical consequences.

Morfologie: příručka k povinnému předmětu bakalářského studia oboru ČJL

Author:
ISBN: 9788024628004 Year: Pages: 98 Language: Czech
Publisher: Karolinum Press Grant: Rozvoj a inovace bakalářského studia českého jazyka v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK v Praze (CZ.2.17/3.1.00/33275)
Subject: Linguistics
Added to DOAB on : 2020-02-10 12:02:44
License:

Loading...
Export citation

Choose an application

Abstract

Obsahem příručky Morfologie je víceméně ucelený popis funkčního tvarosloví současné (zejména spisovné) češtiny; formální morfologii se věnuje jen obecně, neuvádí paradigmata jednotlivých ohýbacích typů ani popisy nepravidelností ve flexi. V oblasti morfologických kategorií volí spíše formální než sémantický přístup. Do značné míry vychází z obvyklého pojetí morfologie češtiny, tak jak je obsaženo v běžně dostupných mluvnicích a kompendiích (Mluvnice češtiny 2, Encyklopedický slovník češtiny, Příruční mluvnice češtiny a Čeština – řeč a jazyk). Tato příručka má charakter vysokoškolské učebnice; je určena posluchačům povinné přednášky z morfologie, která je součástí studijního plánu bakalářského oboru český jazyk a literatura na FF UK v Praze.This handbook, Morphology, presents a relatively comprehensive description of the functional morphology of contemporary (mainly standard) Czech. Formal morphology is covered only on a general level, without presenting paradigms of inflected types and descriptions of inflection irregularities. As concerns morphological categories, it favours a more formal approach as opposed to a semantic one. To a considerable extent, it is based on the common concept of the morphology of Czech as it is explained in available grammar books and compendia (Mluvnice češtiny 2 [Czech Grammar 2], Encyklopedický slovník češtiny [Encyclopaedia of Czech], Příruční mluvnice češtiny [Handbook of Czech Grammar] and Čeština – řeč a jazyk [Czech – the Speech and Language]).This handbook is a university course book; it is intended for the students of the mandatory morphology class which is included in the bachelor level Czech language and literature programme at the Faculty of Arts, Charles University in Prague.

Belorusskij jazyk. Sociolingvističeskie očerki

Author:
Book Series: Specimina philologiae Slavicae ISBN: 9783876908489 Year: Pages: 156 DOI: 10.3726/b12293 Language: German
Publisher: Peter Lang International Academic Publishing Group
Subject: Linguistics
Added to DOAB on : 2019-01-15 13:31:33
License:

Loading...
Export citation

Choose an application

Abstract

Kniga Belorusskij jazyk: Sociolingvističeskie očerki vključaet rjad rabot avtora, opublikovannych v 1992-2002 gg. v lingvističeskoj periodike Germanii, Avstrii, Pol'ši, Novoj Zelandii, a takže v meždunarodnom žurnale ,Russian Linguistics'. V sovokupnosti stat'i dajut kartinu jazykovych problem v Belarusi: analiz etnojazykovych tendencij poslednego desjatiletija, rjad istoričeskich ekskursov i ocenki perspektiv razvitija belorusskoj situacii.

Russkij jazyk konca XX stoletija

Author:
Book Series: Slavistische Beitraege ISBN: 9783876905839 Year: Pages: 358 DOI: 10.3726/b12418 Language: Russian
Publisher: Peter Lang International Academic Publishing Group
Subject: Linguistics
Added to DOAB on : 2019-01-15 13:31:43
License:

Loading...
Export citation

Choose an application

Abstract

Eta monografija predstavljaet soboj pervuju popytku dat' chotja by priblizitel'no polnyj, obobščajuščij analiz tech izmenenij, kotorye russkij jazyk preterpel v period 'perestrojki'. Ona ochvatyvaet mnogočislennye jazykovye primery, izvlečennye prežde vsego iz raznych gazet, žurnalov, knig i illjustrirujuščie te izmenenija v russkom jazyke, kotorye byli vyzvany perelomnymi periodami perestrojki i posleperestroečnogo vremeni.

Jazyk i logika. Lingvističeskie problemy kvantifikacii

Author:
Book Series: Specimina philologiae Slavicae ISBN: 9783631741313 Year: Pages: 298 DOI: 10.3726/b13004 Language: Russian
Publisher: Peter Lang International Academic Publishing Group
Subject: Linguistics
Added to DOAB on : 2019-01-15 13:32:49
License:

Loading...
Export citation

Choose an application

Abstract

V knige na materiale slavjanskich jazykov (prežde vsego - russkogo i pol'skogo) provedeno sistemnoe, kompleksnoe opisanie semantičeskoj kategorii kvantifikacii. Predlagaetsja original'naja koncepcija kvantifikacii kak raznovidnosti količestvennoj semantiki, kotoraja zaključaetsja v tom, čto obaem učastvujuščego v opisyvaemoj situacii množestva obaektov opredeljaetsja po otnošeniju k obaemu ischodnogo množestva obaektov, izvestnogo govorjaščemu do rečevogo akta. Opisyvaetsja mesto kvantfiikacii v sisteme semantičeskich fun kcij vyskazyvanija, važnejšie sintagmatičeskie uslovija realizacii kvantornych značenij, otnošenija kvantifikacii s blizkimi ej po soderžaniju semantičeskimi kategorijami, struktura plana soderžanija i plana vyraženija kvantifikacii, a takže osobennosti ee aktualizacii v reči. Rassmatrivajutsja nekotorye obščie voprosy logičeskogo analiza estestvennogo jazyka. Rešaetsja rjad spornych problem grammatičeskoj semantiki, naprimer, problema "dvojnogo otricanija" v slavjanskich jazykach. Otmečajutsja tipologičeskie svojstva podgrupp slavjanskich jazykov i otdel'nych jazykov v aspekte realizacii kategorii kvantifikacii.

Poetičeskij jazyk Puškina kak fakt istorii russkogo literaturnogo jazyka

Author:
Book Series: Wiener Slawistischer Almanach - Sonderbaende ISBN: 9783631740460 Year: Pages: 396 DOI: 10.3726/b12886 Language: Russian
Publisher: Peter Lang International Academic Publishing Group
Subject: Linguistics
Added to DOAB on : 2019-01-15 13:32:51
License:

Loading...
Export citation

Choose an application

Abstract

Neben der Zeitschrift Wiener Slawistischer Almanach erscheinen seit 1980 auch 2-3 Mal jährlich Sonderbände (seither 94 Ausgaben) mit literaturwissenschaftlichem oder linguistischem Schwerpunkt. Die literarische Reihe umfasst Monographien oder Tagungsbeiträge aus allen Bereichen der aktuellen slavischen Literaturwissenschaft und weit darüber hinaus (Medientheorie, Kulturwissenschaft, Literaturkritik).

Die Beiträge oder Monographien erscheinen in der Regel in deutscher, russischer oder endlischer Sprache. Publikationsvorschläge an aage.hansen-loeve@lrz.uni.-muenchen.de

Etničeskij jazyk. Opyt funkcional'noj differenciacii na materiale sopostavitel'nogo izučenija slavjanskich jazykov

Author:
Book Series: Specimina philologiae Slavicae ISBN: 9783876907048 Year: Pages: 234 DOI: 10.3726/b12256 Language: German
Publisher: Peter Lang International Academic Publishing Group
Subject: Languages and Literatures
Added to DOAB on : 2019-01-15 13:31:38
License:

Loading...
Export citation

Choose an application

Abstract

V monografii rassmatrivaetsja širokij spektr aktual'nych sociolingvističeskich voprosov. Central'noe mesto v ich rjadu zanimaet fundamental'naja problema funkcional'noj differenciacii etničeskogo jazyka, vchodjaščaja v sostav kompleksnoj problemy jazykovoj situacii. Konkretnaja issledovatel'skaja zadača, kotoruju avtor pytalsja rešit', rabotaja nad dannoj monografiej, v samom obščem vide formuliruetsja kak makromodelirovanie stroenija etničeskogo jazyka, t.e. ustanovlenie obščej konfiguracii ego modeli, a takže organizujuščich ee principov.

Listing 1 - 7 of 7
Sort by
Narrow your search

Publisher

Peter Lang International Academic Publishing Group (5)

Karolinum Press (2)


License

CC by (7)


Language

russian (3)

czech (2)

german (2)


Year
From To Submit

2015 (2)

2003 (1)

1999 (1)

1998 (1)

1994 (1)

1992 (1)